Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

Wentylacja mechaniczna

Blog:  zblokunadomek
Data dodania: 2021-03-09
wyślij wiadomość

Kolejny temat do obgadania.... Rekuperacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.... Zastanawiam się nad montarzem reku z uwagi na to że trochę się na czytałem komentarzy.... My będziemy budowali domek na konstrukcji drewnianej i powiem szczerze że rozmawiając z ludźmi którzy mają takie domki nikt nie ma rekuperacji wszyscy mają wentylację grawitacyjna i jedyny tego minus to taki że w zimie jest suche powietrze z uwagi na to że takie domki dobrze trzymają ciepło.... Wiem że rekuperacja to nie zły pomysł ale jak to się ma do kosztów za prąd przy urzywaniu reku. Ile jest oszczędności na ogrzewaniu i czy montaż w ogóle ma sens... Czy wg. Was nic się nie stanie jak jej nie będzie??? 

9Komentarze
mn  
Data dodania: 2021-03-09 13:34:42
Polecam rekuperacje z odzyskiem wilgoci. Nie trzeba odprowadzać skroplin i nie ma problemu z wilgocią w zimie. My zdecydowaliśmy się na rekuperator Komfovent https://www.ventia.pl/pl/produkty/centrale-wentylacyjne-komfovent-ventia/centrale-wentylacyjne-rekuperatury-Komfovent-DOMEKT-VENTIA/centrale-wentylacyjne-Komfovent-domekt-wymiennik-obrotowy-VENTIA/centrala-wentylacyjna-komfovent-domekt-r-450v-wymiennik-obrotowy-ventia/ Pozdrawiam
odpowiedz
Data dodania: 2021-03-09 13:44:48
znajdziesz tu wielu zwolenników reku, ja akurat uważam to rozwiązanie za nonsensowne, ale każdy za swoją kasę robi w swoim domu co mu pasuje, uważam, że nie ma szansy żeby przez lata użytkowania tego systemu udało się utrzymać jego czystość biologiczną, a w związku tym jego wyższość nad powietrzem zewnętrznym wpadającym przez otwarte okno, ale podobno jestem człowiekiem małej wiary w technologię ;)
odpowiedz
bdsgi  
Data dodania: 2021-03-09 23:44:11
Teraz wszyscy buduja w miarę oszczędne domy, oszczędność w ogrzewaniu na pewno jakaś będzie, bo to jednak nie wchodzi zimne powietrze, ale czy Ci się kiedyś te 30tysięcy zwróci? Chyba nie bardzo. Bo to też coś tam prądu pobiera, też są jakieś filtry i trzeba wymieniać, bo inaczej traci jeden sens tej rekuperacji w sensie że masz w domu "czyste powietrze".
odpowiedz
Data dodania: 2021-03-09 23:58:42
Mnie kompletne reku wyniosło 11 tys ,robota własna na przewodach pe -flex z jednostką z odzyskiem wilgoci izzi. Nie trzeba wydawać majątku .
odpowiedz
Odpowiedź do bdsgi
jakubs  
Data dodania: 2021-03-10 21:09:23
Mnie też wyszło coś koło 10-12 tys całość i to chyba klucz do sensowności takiej inwestycji. Za podane 20-30 tys w życiu bym nie założył bo to nie ma sensu ekonomicznego. W użytkowaniu przyjemna rzecz, rano w sypialni nie ma zaduchu i potrzeby otwierania okien tylko świeże powietrze. Jest też zauważalna różnica w odczuwaniu ciepła, nie ma nieprzyjemnego chłodu bijącego z wentylacji. O wilgoci można zapomnieć. W tej kwocie rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym co wydaje mi się istotne. Edit: rachunki za prąd mamy do 300zl za 2 miesiące
odpowiedz
Odpowiedź do bdsgi
Data dodania: 2021-03-10 21:44:43
Do 300 zł mówisz tu o kosztach ogólnych czy samej reku?
odpowiedz
Odpowiedź do jakubs
jakubs  
Data dodania: 2021-03-11 17:54:53
Ogólnie za cały dom, a i jeżeli chodzi o pobór prądu i bezawaryjność to warto żeby ręku miał silniki typu EC.
odpowiedz
Odpowiedź do zblokunadomek
Data dodania: 2021-03-10 08:25:22
Jako użytkownik polecam. Masz imprezę w domu 10-16 osób w salonie, dobrze się bawicie, na zewnątrz jest -5C, a ty nie otwierasz okien, po to by było czym oddychać. Otworzysz to okno dopiero wtedy gdy te 10-16 osób podgrzeje temperaturę pomieszczenia, że po prostu będzie za gorąco. Nie hałasuje wentylator w łazience- to akurat spostrzeżenie gości. Zgadza się że powietrze jest mniej wilgotne, ale w mroźne dni. Okna otwieram dla przyjemności, by posłuchać ptaków, no i je umyć. Oczywiście okna będę otwierał i wpuszczał bezpośrednio powietrze do domu, bo uwielbiam wiosenne i letnie pachnące poranne powietrze, oraz pozostawię je otwarte w nocy, by ochłodzić dom w okresie letnich upałów. Koszt rekuperacji zależy w głównej mierze od jednostki jaką zainstalujemy.
odpowiedz
Data dodania: 2021-03-10 13:22:38
Mamy i nie narzekamy. Robiliśmy sami na przewodach termokontrol zgodnie z ich projektem. Rekuperator thessla, dodatkowo clean box z extra filtrami i widać ich efektywność podczas wymiany (Kraków). Mieszkamy już 4 lata. Aktualnie rachunki za prąd miesięcznie 190-200 zł. Jedynie babci narzekam to że powietrze w domu jest za suche, teraz jakieś 35%. W domu rodzinnym,obok gdzie jest wentylacja grawitacyjna dla porównania mają 60%. Swoja drogą dom drewniany ma pewnie inne właściwości 😉
odpowiedz

Ania 94m2

Blog:  zblokunadomek
Data dodania: 2021-03-07
wyślij wiadomość

Cześć wszystkim.!!! Niedawno podpisaliśmy umowę z firmą MDDom na budowę naszego kącika na ziemi.... Zdecydowaliśmy się na projekt domu Ania 94m2 jednak że mimo tego iż domek jest ładny wydaje mi się ciutkę za mały.. Z jednej strony chciałbym go powiększyć o jakieś 2m z drugiej strony nie mamy na ten cel funduszy... Troszkę nasza decyzja nie była chyba do końca przemyślana... Nasza jak nasza, mojej żonie domek się podoba nawet mimo rozmiarów i uważa że będzie w nim szczęśliwa, ja jednak mam mieszane odczucia. Ale co zrobić? No nic zrezygnować nie chcemy bo szkoda utracić pieniądze, jak powiedziało się "A" to trzeba powiedzieć "B" mam nadzieję że znajdę na tyle inspiracji, że zacznę cieszyć się radością z każdego centymetra tego domu jak już zacznie powstawać :) na razie puki co projekt standard ale mamy zamiar Coś zmieniać,. O czym oczywiście będę informował na blogu :) 

8Komentarze
Data dodania: 2021-03-07 22:55:44
budujemy dom, który jest 4 m2 większy od Waszego, moja główna uwaga - jeśli nie potrzebujecie pokoju na dole, zróbcie sobie z niego jadalnię, my tak zrobiliśmy dzięki temu salon będzie mieścił tylko narożnik szafkę na telewizor i kominek, w salonie warto zrobić przesuwne drzwi, my mamy PSK o szerokości 220, skrzydło ruchome ma 110 co w systemie PSK jest mega wygodne, a nie jest tak kosztowne jak HST, zamiast zwykłego okna zrobiliśmy sobie w salonie drugie okno tarasowe, to powoduje, że po wejściu do salonu jest wszędzie przestrzeń, nie wiem jaką macie wysokość ścianki kolankowej, my mamy 6 pustaków plus wieniec, więc po zrobieniu podłóg i ocieplenia wychodzi nam ścianka ok 110-120 cm to powoduje, że pomieszczenia są większe, znam Wasze wątpliwości bo my mieliśmy tak samo, zamiast kupować mieszkanie postanowliśmy wybudować dom, uważam, że jest to j e d y n a słuszna decyzja, co do wielkości domu przy rosnących cenach gazu, prądu mały dom jest ekonomiczny, poza tym w domu nie siedzi się tak jak w bloku, jest taras, jest działka, nasi znajomi mają wielką chałupę a od wiosny do jesieni urzędują na tarasie, wstawili tam ostatnio nawet łóżko :))) także głowa do góry, to jest naprawdę fajny funkcjonalny dom :)
odpowiedz
Data dodania: 2021-03-08 14:11:56
Tak to jest ten projekt właśni.... Jeśli chodzi o pokój na dole to myśleliśmy właśnie o tym żeby z niego zrezygnować... Ale... Czy ma sens całkowicie rezygnować z pokoju który ma szerokość 2m a długości 3.6 zrobiła by się wtedy wnęka z tym że gdybyśmy chcieli zrobić tam jadalnie trzeba by było chodzić z garami przez salon nie wiem.... czy ma to sens? A mozna prosić jakieś zdjęcia z waszego domu????
odpowiedz
Odpowiedź do maly-domek
Data dodania: 2021-03-08 16:37:40
A może w miejcu małego pokoju zrobić kuchnię a tam gdzie kuchnia postawić stół? Ja mam wprawdzie dom z innego projektu ale właśnie w ten sposób powiększyliśmy sobie salon. Kuchnia wyleciała z salonu do małego pokoju.
odpowiedz
Odpowiedź do zblokunadomek
Data dodania: 2021-03-08 16:56:48
jeśli chodzi o "noszenie garów" to kwestia podejścia u moich teściów jest podobny układ i w niczym to przy obiedzie nie przeszkadza, to są niewielkie odległości, poza tym wcześniej tego nie zauważyliśmy ale stół wypadał nam na przeciwko toalety i uznaliśmy, że to jest kiepskie jak znajdę jakieś sensowne zdjęcie to wrzucę
odpowiedz
Odpowiedź do zblokunadomek
Data dodania: 2021-03-08 17:35:17
wrzuciłam rozwiązanie no mojego bloga, które często jest stosowane kiedy ktoś chce zrobić totalnie otwarty parter, widziałam to rozwiązanie wykorzystywane przez budujących w projekcie "dom w rododendronach" może przy okazji Wam wpadnie do głowy inny pomysł w kwestii powiększania przestrzeni :)
odpowiedz
Odpowiedź do maly-domek
sunny2  
Data dodania: 2021-03-08 22:13:35
Będzie gites!
Po pierwsze rozumiem doskonale! Mieliśmy identyczne rozterki. Mieszkaliśmy na 42 m, a teraz mamy 89 całość. Nie licząc strychu. I co? Mógłby być większy.. Ale czy chciałabym wydać na to kilkadziesiąt tysięcy więcej? NIE! NALEŻY PAMIĘTAĆ ŻE KAŻDY METR ORZY OBECNYCH CENACH TI OK 4 TYS WIĘCEJ! Przy 10 m więcej robi 40 tysięcy więcej! Plus odsetki! Wolę jechać na wycieczki.. ! A tak poza tym, polecam również usunąć na dole pokój i zrobić jadalnię lub kącik tv. Salon 16 m to na prawdę za mało. I będzie na prawdę fajnie bo pokój jest otwarty na kuchnie i hol jest spory! itp itd i będzie przestrzeń :) Kolejna sprawa- po co na dole taka duża łazienka? Proponuję ja zwezyc i tym samym zrobić miejsce na porządna szafe w przedpokoju. Tak- przedpokój jest za mały ciężko się pomieścić ale dacie radę ;) wycieczka wynagrodzi. Zapraszam po patenty na mała przestrzeń do mnie na bloga ;) U góry największy pokój dla dziecka lub dzieci. A w sypialni i tak się jako dorosły tylko śpi. Ja zamykam drzwi od garderoby z łóżka hahaha. Fajna sprawa! Sprzątania i tak za dużo, ale zawsze mniej niż na 150m. Mini-ratka też mniejsza ale WIĘKSZY SPOKÓJ. W lato w ogrodzie sobie odbijecie. I nie budować dla znajomych! Oni się do budowy nie dołożą. W salonie na kanapie też się można przespać te dwa czy cztery razy w roku. Budujcie dla. Siebie i dla nikogo innego. Powodzonka będzie dobrze!!
odpowiedz
Data dodania: 2021-03-09 19:13:08
Dawno nie widziałam na tym portalu takiego zdrowego podejścia :) zgadzam się ze wszystkim. U nas budowały się obok siebie 4 domy w tym samym czasie i nasz był najmniejszy. Ile ja się nasluchalam, że taki malutki olaboga! Prawie że wstyd :D W środku tak rozplanowaliśmy przestrzeń, że absolutnie więcej nam nie potrzeba. Od czerwca spaliliśmy 2 tony pelletu, sąsiedzi dwa razy tyle i mówią, że mają zimno. Wywaliliśmy ścianę przy schodach na górę i dzieki prześwitowi przez poręcz na schody optycznie powiększyliśmy przestrzeń. Zmniejszyliśmy okna z olbrzymich na mniejsze 2 x 180 tarasowe przez co zyskaliśmy kawałek ściany do ustawienia kanap. A salon i tak doświetla się z aneksu kuchennego. Jedyne czego żałujemy przy małym domu to mały garaż - 16m2 to zdecydowanie za mało. Chyba, że macie Mazdę 3 albo golfa. Pozdrawiam
odpowiedz
Odpowiedź do sunny2
Data dodania: 2021-03-10 14:26:56
Nasz domek ma 82m powierzchni użytkowej więc za bardzo nie ma z czego ubierać..... Musimy zlikwidować pokój na dole żeby powiększyć salon i w miejscu pokoju zrobić kącik tv lub jadalnie to jeszcze się okaże.... Był plan zmniejszenia kotłowni ale zmierzyłem kuchnię i stwierdziłem że po zrobieniu blatów z 3 stron lub zabudowaniu jednej ściany zostanie mi w kuchni powierzchnię 140x150cm i myślę że to nam wystarczy z uwagi na to że mamy taką kuchnie w bloku i jest ok.... Minus jest taki że domek jest wąski bo ma wymiary 9mx7,3m pokoje na górze ułożone są wzdłoż domu a nie w poprzek więc za bardzo niema z czego ubierać... Zobaczymy w końcowym etapie projektu zmienimy co się da mimo wszystko będzie ciasno.... A powiększenie domku o 1m w bryle daje koszt między 30 a 40tys poza tym domek jest bez garażu jest to tylko powierzchnia mieszkalna
odpowiedz
Odpowiedź do kendraxsbis
zblokunadomek
ranga - mojabudowa.pl sympatyk
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 1068
Komentarzy: 18
On-line: 9
Wpisów: 2 Galeria zdjęć: 1
Projekt
bez piwnicy
ETAP BUDOWY - Brak
ARCHIWUM WPISÓW
2021 marzec

OBECNIE NA BLOGU
2 niezalogowanych użytkowników